Solarni paneli su odličan način da generišete energiju za vaš dom ili posao, ali se mogu veoma teško instalirati na vaš krov. Ovaj post sadrži objašnjenja o pet koraka koje morate preduzeti da biste pravilno instalirali solarne panele.
Najveći izazov sa instaliranjem solarnih panela je to što većina ljudi nema tehničko znanje da ih instalira. Oni ne razumeju kako da izračunaju ispravnu veličinu solarnih panela kako bi se uklopili na krov, niti kako da utvrde broj panela potrebnih za generisanje dovoljno električne energije da bi nadoknadili struju koju koriste.
Postavljanje solarnih panela zahteva mnogo planiranja i rada. Pre nego što uskočite, trebalo bi da uradite istraživanje i saznate što više informacija o projektu. Možete početi tako što ćete potražiti informacije na Vebu. Takođe, razgovarajte sa lokalnim instalaterima koji su radili instalacije solarnih panela u vašoj oblasti.
Drugim rečima, prosečna osoba će verovatno želeti da izbegne instalaciju diy solarnih panela i prepusti proces profesionalnim lokalnim instalaterima. Pravilno dizajniran pv sistem će obezbediti daleko više uštede na zadnjem delu nego što će većina diy instalacija uštedeti na prednjoj strani. Druga stvar koju treba uzeti u obzir je da se instalacija solarnih panela neće desiti preko noći.
Kako instalirati solarne panele (korak po korak)
1. korak: Razumete proces: Pre nego što počnete da instalirate solarne panele, morate da razumete kako oni funkcionišu. Postoji mnogo različitih vrsta solarnih panela i svi oni imaju različite zahteve. Najbolje mesto da saznate više o solarnim panelima je od kompanije koja ih je proizvela.
2. korak: Utvrdite svoje potrebe: Utvrdite koji tip solarnih panela vam je potreban. Da li tražite jednostavan sistem ili kompletan sistem? Koji je tvoj budžet? Koliko vam struje treba?
Korak 3: Odredite svoj krov: Saznajte koji tip krova imate i koja je veličina u njemu. Takođe ćete morati da znate koja je padina vašeg krova.
Korak 4: Utvrdite svoje potrebe: Kada saznate kakav vam je krov, moraćete da odredite svoje potrebe. Da li želite da koristite svoj krov kao izvor energije ili želite da prodate energiju komunalnom preduzeću? Da li vam je potreban jednostavan sistem ili kompletan sistem? Kakve baterije su ti potrebne?
5. korak: Započnite instalaciju: Poslednji korak u instaliranju solarnih panela je pokretanje instalacije. Moraćete da pronađete kompaniju koja može da instalira solarne panele. Posao možete da uradite i sami, ali to nije preporučljivo.
Konačno možete da angažujete profesionalnog instalatora ili da to uradite sami. Ako to radite sami, moraćete da budete sigurni da imate pravi alat i materijal za obaviti posao. Najbolji način da to uradite je da pronađete kompaniju koja se već neko vreme u tom poslu. Oni će znati koji su im alati i materijali potrebni i imaće iskustva u obavljanje posla.
U poređenju sa solarnim ćelijama, važno je uzeti u obzir vatu, kapacitet i proizvodnju struje prilikom procene solarnih panela.
Proizvodnja solarnog panela zavisi od više faktora, kao što su mesto gde živite (broj sunčanih sati), ambijentalna temperatura i ocena efikasnosti.
Evo brze analize šta treba tražiti i kako uporediti solarne panele.
Vataža predstavlja očekivanu proizvodnju energije iz vašeg solarnog panela, a takođe je i najznačajniji broj u svetu solarne energije, i meri se u Vatima.
Pojačala modula su generalno ocenjena između 250 i 400 vati, a poželjna je i viša vataža modula
Viši vat moduli su obično efikasniji od nižih vat modula. Pored toga, možda će vam biti potrebno manje modula da biste ostvarili svoje energetske zahteve ako koristite module veće snage.
Količina energije koju sistem crpi iz zida određuje ukupnu vatu vašeg sistema.
Wattage je mera koja se izračunava množenjem ukupnih napona i pojačala solarnog modula.
Modulski naponi predstavljaju silu električne energije koju stvaraju paneli. Pojačala se odnose na ukupnu količinu energije koja se koristi.
Ako imate pitanja o tehničkim podacima modula koji ste odabrali, proizvođač će vam pružiti informacije u listu specifikacija koje je obezbedio proizvođač modula
Da biste utvrdili koliko energije će vaš sistem solarnih panela proizvesti, pomnožite broj sunčanih sati na osnovu donje mape.
5 Sati x 300 Vots = 1.500 Votsa ili 1.500 kilovat-sati (kwh). Za one u oblastima sa manje sunčanih sati preporučujemo korišćenje mikroinverera ili optimizera.
Solarni paneli koje prave CS6U i CS6K serije kanadskog Solara dobro funkcionišu u situacijama slabog osvetljenja, kao i u oblačnim, oblačnim uslovima.
Ako ste instalirali solarne panele i ne nadgledate rejtinge nerada, onda ćete protraćiti mnogo novca. Paneli će raditi na mestima koja su veoma oblačna, a vi ćete trošiti mnogo energije.
Solarni paneli se često ocenju u vatima po kvadratnom metru i mogu se kretati bilo gde od 1,3W do 20+W po kvadratnom metru. Ovo ukazuje na to koliko energije solarni panel generiše kada je pod punom sunčevom svetlošću.
Efikasnost solarnih panela zavisi od mnogo faktora, uključujući dizajn, solarnu snagu i geografsku lokaciju.
U današnjem svetu vredi napomenuti da se očekuje da prosečna efikasnost panela bude 18%-20%+.
Kako mobilni telefoni i tablet računari nastavljaju da napreduju, njihov rejting efikasnosti će nastaviti da se poboljšava.
*Monokristalna linija (levo), Polikristalna linija (desno)
Obezbeđujemo module koji su napravljeni od silikona. Dostupni su u dve glavne vrste silikona: Monokristalna linija, koja se obično naziva Crystalline Silicon, ili MonoSilicon. To je najbolji tip silikona.
Iako ostvaruju isti cilj žetve i slanja sirovog oblika solarne energije prema vašem inverter sistemu, to su dve različite vrste solarnih ćelija.
Monokristalne solarne ćelije sadrže samo jedan kristal silikona, što ih čini malo skupljim za proizvodnju od polikristalnih solarnih ćelija. Pored toga, malo su efikasniji.
Razlika između mono i poli silikona je u tome što mono silikonske ćelije imaju tendenciju da imaju veću stopu efikasnosti od poli silikonskih ćelija.
Kao i kod veće ocene efikasnosti, moduli za veću snagu vata takođe zahtevaju manje prostora da bi zadovoljili svoje potrebe za energetskim vatama. Češće su u većim vat modulima.
Ipak, želim da kažem da je najvažnija njihova sposobnost da žive duže kroz veću pouzdanost, obezbeđujući tako dugoročnu investicionu trku solarnih panela.
Polikristalne solarne ćelije se sastoje od sirovog silikona istopljenog u multi-kristalnom silikonskom kalupu, koji se zatim formira u solarnu ćeliju. Ove ćelije su generalno plave boje i poznato je da su manje skupe za proizvodnju.
Tipičan termostat može da kontroliše do 6 jedinica, ali mogu da zadrže samo 3 jedinice u isto vreme, što ih čini neefikasnim u smislu kontrole i održavanja temperature.
Zbog manje efikasnosti poli solarnih ćelija, moduli u kojima žive su generalno slabije vate i zato je PV nizovima potrebno više ovih modula da bi se postigli željeni parametri sistema.
Temperaturni opsezi za module su obično između -20°C do +85°C, koji pokrivaju instalacije u većini Sjedinjenih Država.
Instalatori koji žive na lokacijama gde postoje ekstremni vremenski uslovi, kao što su oni na Aljasci, Arizoni i Kaliforniji treba da budu svesni temperaturnih opsega solarnih panela.
Postojeći proizvodi treba da rade samo u okviru očekivanog operativnog opsega.
Pravilno održavanje, upotreba mikro inververta i upotreba optimizera ili mikroinvertesa mogu pomoći u regulisanju i poboljšanju vaših panela pod doslednom ekstremnom temperaturom
Konačno, iako u solarnoj industriji ima mnogo proizvođača panela, važno je da imate na umu svoja geografska ograničenja kada odlučujete sa kojim ćete raditi.
Bolje je da razumete ocenu efikasnosti vašeg modula kako biste lakše pratili svoj sistem i osigurali da radi sa maksimalnom efikasnošću.
Pored uštede novca ugradjom solarnih panela, takođe ćete dobiti bolji energetski prinos i veći ROI period.
Kako pravilno instalirati solarne panele na krov, proizvoditi i prodavati struju
Saznajte ko može da zaradi od prodaje solarno generisane električne energije i kako to da uradi legalno.
Procenjuje se da površina krovova u Srbiji zauzima 600 kvadratnih kilometara i da bi, ako se koristi samo 10 posto, mogli da imamo oko šest gigavata iz solarnih panela. Javni poziv za subvencionisanje postavljanja solarnih panela počeo je 3. septembra, a Vlada Srbije usvojila je uredbu kojom se propisuju kriterijumi, uslovi i način obračuna potraživanja i obaveza između kupca-proizvođača ("pro-schumer") i dobavljača.
Kako se objašnjava u uredbi, kupac-proizvođač je krajnji kupac koji je priključio sopstveni objekat za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora na unutrašnje instalacije, pri kojima se proizvedena električna energija koristi za snabdevanje sopstvenom potrošnjom i isporuku viška električne energije sistemu.
Status kupca-proizvođača može da stekne domaćinstvo, stambena zajednica, odnosno pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji kupuje struju za svoje potrebe.
Status kupca-proizvođača može steći domaćinstvo, stambena zajednica, odnosno pravno ili fizičko lice ili preduzetnik koji kupuje struju za svoje potrebe, odnosno za potrebe domaćinstva, ukoliko se zaključi ugovor o potpunom snabdevanju sa neto merenjem ili neto obračunom; ako instalirana snaga proizvodnog objekta nije veća od odobrene snage porta objekta krajnjeg klijenta; ukoliko proizvodni pogon i merno mesto ispunjavaju sve tehničke i bezbednosne zahteve, kao i ako priloži proizvodni pogon svojoj internoj instalaciji.
Stambena zajednica dobija status kupca i proizvođača u slučaju da neko od njenih članova zajedno izgradi proizvodni pogon na zajedničkom delu zgrade.
Mali kupci električne energije su krajnji kupci (pravna lica i preduzetnici) sa manje od 50 zaposlenih, ukupnim godišnjim prihodom do 10 miliona evra u dinarskoj protivvrednosi, a svi su povezani sa distributivnim sistemom naponske električne energije nižom od 1 kV i čija je potrošnja električne energije u prethodnoj kalendarskoj godini do 30.000 kWh u skladu sa zakonom kojim se uređuje energetika.
Šta je sa viškom struje? Prodati!
Kako se pridružiti
Krajnji kupac je dužan da podnese zahtev za zaključenje kompletnog ugovora o snabdevanju sa neto merenjem i neto obračunom, kao i da pre podnošenja zahteva izgradi proizvodni pogon i koriguje merno mesto za sticanje statusa proizvođača kupaca.
Takođe je dužan da operateru dostavi originalnu izjavu izvođača radova u kojem se odgovornom izvođaču radova potvrđuje da su uređaji, instalacije i merno mesto ispravni i da se obavljaju u skladu sa propisima i standardima.
Proizvođač-proizvođač može da instalira i koristi skladište električne energije za sopstvene potrebe u kombinaciji sa proizvodnim pogonom, pri tom instalacija skladišta mora biti takva da skladište ne može da preuzme energiju iz prenosnog, distributivnog i/ili zatvorenog sistema distribucije, već samo iz proizvodnog pogona.
U slučaju da kupac-proizvođač smanji odobrenu snagu objekta na koji je priključen proizvodni pogon, dužan je da istovremeno smanji instaliranu snagu proizvodnog pogona u skladu sa smanjenjem odobrene električne energije, u skladu sa zakonom kojim se uređuje korišćenje obnovljivih izvora energije.
Nakon izgradnje proizvodnog pogona, krajnji kupac dostavlja elektronskim putem ili u pisanoj formi nadležnom sistemskom operateru zahtev za puštanje u rad proizvodnog pogona na testiranje.
Ukoliko se tokom suđenja utvrdi da je rad proizvodnog pogona u skladu sa izdatom odlukom o odobrenju veze, kupac-proizvođač dobija upotrebnu dozvolu i podnosi zahtev za puštanje proizvodnog pogona u stalni rad.
Subvencije počinju u septembru
Troškovi i višak struje
Kupac-proizvođač je dužan da postupi u skladu sa zakonom kojim se uređuje upravljanje otpadom tehničkom opremom i uređajima koji se koriste za proizvodnju i isporuku električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije (fotonaponski paneli, kablovi, električna i merna oprema itd.), u slučaju da postanu otpad zbog kvara ili završetka životnog ciklusa.
Troškovi pristupa sistemu se obračunavaju kupcu-proizvođaču na osnovu metodologije za utvrđivanje cene pristupa sistemu.
Višak električne energije može se preneti na naredne obračunske periode u periodu za namirenje potraživanja i obaveza između kupca-proizvođača i dobavljača, a ne može uticati na prethodne obračunske periode.
Prijave za lokalne samouprave do 1 jula 2007.
Lokalne samouprave imaće na raspolaganju 50 miliona dinara na konkursu. Svako od njih će moći da dobije i do 100% od onoga što je planirao u tu svrhu u sopstvenim budžetima.
Energetsko saniranje program porodičnih kuća, prema pozivu, sastojaće se od pojedinačnih energetskih projekata sanacije za porodice kroz postavljanje solarnih panela i prateće instalacije za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe.
Program obuhvata sledeće mere energetske efikasnosti:
ugradnju solarnih panela i pratećih instalacija za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe;
izrada potrebne tehničke dokumentacije i izveštaja izvođača radova o postavljanju solarnih panela i pratećoj instalaciji za proizvodnju električne energije koja je neophodna u skladu sa zakonom prilikom povezivanja sa sistemom distribucije.